Μπράιτον

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα για την Μπράιτον η οποία αυτή την φορά τα «χρειάστηκε» και έχασε με ανατροπή στην έδρα της αδύναμης Κάρντιφ με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με κεφαλιά του Ντανκ στο 6ο λεπτό όμως η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου με τον Πέτερσον να ισοφαρίζει στο 28ο λεπτό. Στην συνέχεια ο Στέφενς δέχθηκε απευθείας κόκκινη κάρτα κάτι που έδωσε το σύνθημα αντεπίθεσης στους γηπεδούχους οι οποίοι βρήκαν το γκολ της νίκης με τον Μπάμπα στο 90ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην 12η θέση οι «Γλάροι» με ρεκόρ 13-18 και 14 βαθμούς.

Εκτός ο Γκρος(μέσος) που χτύπησε στο προηγούμενο ματς αλλά  και ο σημαντικός Στέφενς(μέσος).

Λέστερ

Αήττητη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι αναδείχθηκε η Λέστερ, εντός έδρας εναντίον της Μπέρνλι με τις δύο ομάδες να μην πραγματοποιούν καλή εμφάνιση και τελικά να μην πετυχαίνουν ούτε γκολ στην αναμέτρηση. Πολύ καλός ο Χαρτ για ακόμα μία αγωνιστική, όπου χρειάστηκε επινεύει. Πλέον η ομάδα του Πουελ βρίσκεται στην 10η θέση της αναμέτρησης με ρεκόρ 17-16 κι 17 βαθμούς. Δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση οι παίκτες των «Αλεπούδων», χωρίς γκολ παραμένει για 5ο συνεχόμενο παιχνίδι ο έμπειρος επιθετικός Βάρντι.

Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική θα παραμείνουν οι Τζέιμς (μέσος) και Άμαρτι (μέσος).