Μπράιτον

Σε ένα περίεργο ματς, η Μπράιτον δέχθηκε την ήττα, στην έδρα της Γουέστ Μπρομ με 1-0. Δέχθηκε το γκολ μόλις στο 11ο λεπτό με τον Μπάρτλει ενώ ο Γκρος, οχτώ λεπτά αργότερα, έπειτα από εκτέλεση πέναλτι, έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Στο 30ο λεπτό, οι «γλάροι» έπειτα από σφύριγμα του Μέισον σε εκτέλεση φάουλ βρήκαν απροετοίμαστο τον αντίπαλο τερματοφύλακα σκοράροντας όμως το VAR ακύρωσε το γκολ. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Πότερ κέρδισε ξανά πέναλτι όμως και πάλι, ο Γουέλμπεκ βρήκε το δοκάρι. Πλέον, η Μπράιτον βρίσκεται στη 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα, με ρεκόρ 26-33 και 26 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός οι σημαντικοί Γουέμπστερ (αμυντικός) και Μαρτς (μέσος) καθώς και ο αναπληρωματικός Αντουάν (επιθετικός). Αμφίβολος ο βασικός Λάμπτει (μπακ).

Λέστερ

Έμεινε για τρίτο συνεχόμενο ματς χωρίς νίκη η Λέστερ η οποία, αυτή τη φορά, αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, στην έδρα της Μπέρνλι. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση πριν τη λήξη του πρώτου μέρους με όμορφο τελείωμα του Ιχεανάτσο μετά από φοβερή σέντρα του Ντιντί στο 34ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος και πραγματοποίησε φάσεις αλλά και απειλήθηκε με τον Σμάιχελ ωστόσο να «δηλώσει παρών». Παρά τα μη επιθυμητά αποτελέσματα τον τελευταίο καιρό, η ομάδα του Ρότζερς βρίσκεται στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 46-31 και 50 βαθμούς.

Εκτός για ακόμα μία αγωνιστική οι Μπαρνς (μέσος), Τζάστιν (μπακ), Μάντισον (μέσος), Μόργκαν (αμυντικός), Πράετ (μέσος) και Πέρεζ (επιθετικός). Αμφίβολος ο βασικός Έβανς (αμυντικός) ο οποίος χτύπησε στο ματς κόντρα στην Μπέρνλι.