Μπράιτον

Ταπεινωτική ήττα δέχθηκε η Μπράιτον, εντός έδρας από την Μπόρνμουθ με 5-0. Οι γηπεδούχοι δεν μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, δέχθηκαν γκολ στο 33ο λεπτό με τον Γκόσλινγκ, ενώ η «κατρακύλα» της ομάδας ήρθε στο 68ο λεπτό μετά από κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Κνόκαρτ. Από εκείνο την χρονική περίοδο και μετά, η ομάδα του Χιούγκτον έχασε την συγκέντρωση της με αποτέλεσμα να δεχθεί άλλα τρία γκολ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα. Σε δυσμενή θέση ο Ιρλανδός τεχνικός,  στην 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα με ρεκόρ 32-51 και 33 βαθμούς, στο +5 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό.

Εκτός ο τιμωρημένος και σημαντικός Κνόκαρτ (επιθετικός) θα λείψει και ο Στιλ (τερματοφύλακας) απουσία που όμως δεν επηρεάζει τα πλάνα του προπονητή.

Κάρντιφ

Το πάλεψε η Κάρντιφ στην έδρα της Μπέρνλι ωστόσο δεν μπόρεσε να αποφύγει ακόμα μία ήττα αυτή την φορά με 2-0. Το ματς σε γενικές γραμμές ήταν ισορροπημένο, οι φιλοξενούμενοι είχαν τις ευκαιρίες τους ωστόσο εν τέλει υπερίσχυσε η ποιότητα των γηπεδούχων. Στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Γουόρμοκ με ρεκόρ 28-63 και 28 βαθμούς, στο -5 από τις θέσεις που οδηγούν στην σωτηρία.

Θα λείψουν για ακόμα μία αγωνιστική οι σημαντικοί Μπάμπα (αμυντικός) και Πάτερσον (αμυντικός).