Μπράιτον

Αν και δυσκολεύτηκε εν τέλει κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Μπλάκποολ και έτσι η Μπράιτον πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του FA Cup με εντός έδρας νίκη (2-0). Στα της Premier League, η ομάδα του Πότερ κατάφερε να πάρει σημαντικό διπλό με 1-0 στην έδρα της Λιντς. Σε ένα ματς «ροντέο» στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να σκοράρει με τον Μοπέ στο 17ο λεπτό έπειτα από εξαιρετικές πάσες των φιλοξενούμενων και γύρισμα «πάρε-βάλε» από τον Μακ Άλιστερ. Οι «γλάροι» έκαναν διαχείριση στο δεύτερο μέρος, πήραν τους τρεις βαθμούς και πλέον βρίσκονται στην 17η θέση με ρεκόρ 22-29 και έχοντας 17 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Λάμπτει (μπακ) και Γουέλμπεκ (επιθετικός), θα απουσιάσουν επίσης οι αναπληρωματικοί Αντουάν (επιθετικός), Ιζκιέρδο (επιθετικός), Γιάχανμπακς (επιθετικός) και Στιλ (τερματοφύλακας).

Φούλαμ

«Πικρή» εντός έδρας ήττα με 3-0 δέχθηκε η Φούλαμ, από την Μπέρνλι για τον θεσμό του κυπέλλου και παράλληλα τον αποκλεισμό. Στα του πρωταθλήματος, το πάλεψε ωστόσο δεν μπόρεσε να κερδίσει κάτι από την εντός έδρα αναμέτρηση απέναντι στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 2-1 υπέρ της ομάδας του Σόλσκιερ. Προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με τον Λούκμαν ωστόσο από εκεί και έπειτα φάνηκε το ποιοτικό «χάσμα» που χωρίζει τα δύο ρόστερ, με την ομάδα του Πάρκερ πλέον να βρίσκεται στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-27 και 12 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Ρόμπινσον (αμυντικός), Κονγκολό (αμυντικός) και Τσέρνι (μέσος).