Μπράιτον

Σημαντικό τρίποντο μπόρεσε να πάρει η Μπράιτον, με 2-0 εντός έδρας κόντρα στην Γουότφορντ. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 10ο λεπτό ο Ντάφι με όμορφη κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γκρος ενώ ο Μοπέ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων πριν την λήξη του πρώτο μέρους. Στο δεύτερο ημίχρονο, οι «γλάροι» έκαναν διαχείριση του σκορ δίχως να δυσκολευτούν να πάρουν τη νίκη. Στα του Καραμπάο, η ομάδα του Πότερ πήρε την πρόκριση με 2-0 στην έδρα της Κάρντιφ.

Αμφίβολοι οι Μοπέ (επιθετικός) και Μγουεπού (μέσος). Εκτός οι Σερπέν (τερματοφύλακας), Μπερν (αμυντικός), Φέλτμαν (μπακ), Γουέλμπεκ (επιθετικός) και Λάμπτει (μπακ).

Έβερτον

Σε μία αναμέτρηση με πολλά γκολ και πολλές φάσεις, η Έβερτον αναδείχθηκε ισόπαλη στην έδρα της Λιντς με 2-2. Παρότι δεν είχε την κατοχή ή την πρωτοβουλία των κινήσεων, κατάφερε να προηγηθεί δύο φορές με τους Κάλβερτ-Λιούν και Γκρέι στο 30ο και 50ο λεπτό αντίστοιχα, δεχόμενη ωστόσο ισάριθμες φορές την ισοφάριση. Στα του Λιγκ Καπ, η ομάδα του Μπενίτεθ νίκησε δύσκολα με 2-1 στην έδρα της Χάντερσφιλντ.

Εκτός οι Κιν (επιθετικός), Γκόμεζ (μέσος) και Ροντρίγκεζ (μέσος), αμφίβολος ο Ιγουόμπι (μέσος).