Μπράιτον

Έπαιξε με πολλούς αναπληρωματικούς η Μπράιτον η οποία δίκαια αποκλείστηκε από τη συνέχεια του FA Cup, με 1-0 στην έδρα της Λέστερ. Στα του πρωταθλήματος, πήρε σημαντικό πόντο, στην έδρα της Μπέρνλι με 1-1. Προηγήθηκε με τον Ντανκ στο 36ο λεπτό ενώ στο δεύτερο μέρος κλείστηκε στα καρέ της με αποτέλεσμα να δεχθεί το γκολ της ισοφάρισης έπειτα από μία φάση διαρκείας. Η ομάδα του Πότερ, ανέβηκε στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-30 και 25 βαθμούς.

Εκτός οι βασικοί Λάμπτει (μπακ) και Μαρτς (μέσος), θα απουσιάσουν επίσης οι Αντουάν (επιθετικός) και Γιάχανμπακς (επιθετικός). Αμφίβολοι οι Πρόπερ (μέσος) και Γουέλμπεκ (επιθετικός).

Αστον Βίλα

Επιστροφή στους τρεις βαθμούς για την Άστον Βίλα, με 1-0 εντός έδρας κόντρα στην Άρσεναλ. Ο Γουότκινς μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης κατάφερε να ανοίξει το σκορ έπειτα από παράλληλη πάσα του Τραορέ μέσα στην μεγάλη περιοχή. Από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Σμιθ συνεχίσει να απειλεί αλλά ταυτόχρονα να δέχεται και επικίνδυνες καταστάσεις με τον τερματοφύλακα Μαρτίνεζ ωστόσο να βρίσκεται σε εκπληκτική μέρα. Πλέον, οι «χωριάτες» βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 36-24 και 35 βαθμούς.

Εκτός σταθερά οι Γουέσλει (επιθετικός) και Χάουζ (αμυντικός).