Μπράιτον

Ισόπαλη για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι αναδείχθηκε η Μπράιτον, αυτή την φορά στην έδρα της Γουέστ Χαμ με 2-2. Πραγματοποίησε πολύ καλό πρώτο μέρος όπου κατάφερε μάλιστα να βρει και γκολ με τον Μοπέ στο 44ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος θα λέγαμε ότι οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς, ισοφάρισαν όμως και πάλι οι «γλάροι» είχαν απάντηση με τον Ντανκ στο 70ο λεπτό. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με κεφαλιά του Σούτσεκ έπειτα από λάθος υπολογισμό των αμυντικών της Μπράιτον στο 82ο λεπτό με την ομάδα του  Πότερ πλέον να βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-24 και 13 βαθμούς.

50-50 στο να αγωνιστεί ο βασικός Λάμπτει (μπακ), σίγουρα εκτός οι μακροχρόνιοι Αντουάν (επιθετικός) και Ιζκιέρδο (επιθετικός).

Άρσεναλ

Έβγαλε αντίδραση στο καταλληλότερο παιχνίδι η Άρσεναλ που νίκησε με 3-1, εντός έδρας την Τσέλσι στο ντέρμπι της πόλης. Αν και αναγκάστηκε να παίξει με πολλές απουσίες κατάφερε να παρουσιάσει ένα αρκετά ανταγωνιστικό πρόσωπο. Άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λακαζέτ στο 34ο λεπτό ενώ στο 44ο λεπτό ο Τσάκα με φοβερή εκτέλεση φάουλ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του. Ένα φοβερό κρέμασμα του Σακά στο 56ο λεπτό έδωσε «αέρα» τριών τερμάτων στην ομάδα του, ο Λένο επίσης ήταν κομβικός καθώς απέκρουσε πέναλτι του Ζορζίνιο στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Πλέον, η «αρμάδα» του Αρτέτα βρίσκεται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-19 και 17 βαθμούς.

«Συναγερμός» στην Άρσεναλ με τον Γκάμπριελ (αμυντικός) να είναι θετικός στον Covid-19. Άρρωστοι οι Λουίζ (αμυντικός) και Γουίλιαν (μέσος), θα λείψει για ακόμα ένα ματς ο Παρτέι (μέσος) ενώ έτοιμος να αγωνιστεί σε ολόκληρο ματς είναι ο Ομπαμεγιάνγκ (επιθετικός).