Μπράγκα

Τρίτη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για την Μπράγκα, με 2-1 αυτή την φορά, εντός έδρας απέναντι στη Πορτιμονένσε. Ωστόσο, αυτή την φορά η εμφάνιση της ομάδας του Καρβαλχάλ δεν ήταν πειστική. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω στο σκορ καταφέρνοντας ωστόσο να ισοφαρίσουν με το νέο μεταγραφικό απόκτημα, τον Πιαθόν στο 62ο λεπτό ενώ στο 73ο λεπτό ολοκλήρωσαν την ανατροπή με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Χόρτα. «Σωτήρας» ο κίπερ Ματέους που πραγματοποίησε πολλές σημαντικές αποκρούσεις, πλέον η «αρμάδα» του Πορτογάλου κόουτς βρίσκεται στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 30-16 και 36 βαθμούς.

Σταθερά εκτός οι Φόντε (επιθετικός) και Μούρα (αμυντικός), θα απουσιάσει και ο σημαντικός Κάστρο (μέσος) καθώς αντιμετωπίζει πρόβλημα στον αστράγαλο.

Πόρτο

Ισόπαλη στην έδρα της Μπελενένσες αναδείχθηκε η Πόρτο με 0-0. Ωστόσο, όλα επισκιάστηκαν από τον πολύ σοβαρό τραυματισμό του Νάνου στο 87ο λεπτό. Ο παίκτης της Πόρτο αρχικά έχασε τις αισθήσεις του, μεταφέρθηκε εκτός γηπέδου για να διαπιστωθεί ότι έχει υποστεί διάσειση και τραυματισμό στον νωτιαίο μυελό. Στα αγωνιστικά η ομάδα του Κονσεϊσάο «σπατάλησε» τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε καθώς δεν μπόρεσε να σκοράρει κάποιο τέρμα στην αναμέτρηση. Οι δράκοι, συνεχίζουν να βρίσκονται σταθερά στη 2η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 39-17 και 39 βαθμούς.

Θα λείψει για μερικές εβδομάδες μετά τον σοβαρό του τραυματισμό ο βασικός Νάνου (μπακ) ο οποίος ωστόσο πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο και βρίσκεται σπίτι του. Εκτός συνεχίζει ο αναπληρωματικός Μπαγέ (τερματοφύλακας), αμφίβολοι οι Μαρκάνο (αμυντικός) και Οτάβιο (μέσος).