Μπράγκα

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη και αυτή την φορά με εμφατικό τρόπο, κατάφερε να πάρει η Μπράγκα, με 5-1 στην έδρα της Πάκος Φερέιρα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να δείξουν τις προθέσεις τους από νωρίς στην αναμέτρηση καθώς στο ημίχρονο προηγούνταν με τρία γκολ χάρις σε ισάριθμα τέρματα του Παουλίνιο. Στο δεύτερο μέρος σκόραραν επίσης οι Χόρτα και Γκαλένο καθορίζοντας το τελικό σκορ με την ομάδα του Σεκιέιρα να βρίσκεται στην 4η θέση με ρεκόρ 58-37 και 56 βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Ρολάντο (αμυντικός) και οι Σεκιέιρα (αμυντικός), Τορμένα (αμυντικός).

Μπελενένσες

Από το κακό στο χειρότερο είναι η πορεία της Μπελενένσες μέχρι στιγμής καθώς δέχθηκε εκ νέου ήττα, αυτή την φορά με 1-0 εντός έδρας κόντρα στην Μορεϊρένσε. Αρκετά κακή η εικόνα των φιλοξενούμενων στον αγωνιστικό χώρο, με τον Κοέλιο να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από τα έντεκα βήματα στο 99ο λεπτό της αναμέτρησης. Πλέον η ομάδα του Πετίτ βρίσκεται στην 14η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 25-51 και 31 βαθμούς.

Δεν προέκυψε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα από τους ήδη μακροχρόνιους.