Μπράγκα

Τεράστια νίκη με 1-0 κατάφερε να πάρει η Μπράγκα στην έδρα της Γουλβς για τον θεσμό του Γιουρόπα Λιγκ κάνοντας την έκπληξη της αγωνιστικής στην διοργάνωση. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Σα Πίντο ηττήθηκε με 1-0 στην έδρα της Σετουμπάλ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση ωστόσο το γκολ του Χακάντι στην αντεπίθεση «πλήγωσε» την ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού που πλέον βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 5-9 και 4 βαθμούς.

Εκτός οι βασικοί Φρανσέργιο (μέσος) και Εντουάρντο (αμυντικός).

Μαρίτιμο

Εντός έδρας ήττα με 3-1 δέχθηκε η Μαρίτιμο από την ανώτερη Μπελενένσες. Οι γηπεδούχοι ήταν κατώτεροι των περιστάσεων καθώς βρέθηκαν με δύο γκολ πίσω στο πρώτο ημίχρονο. Κατάφεραν ωστόσο να μειώσουν με τον Μαρσελίνιο στο 47ο λεπτό χωρίς όμως η προσπάθεια τους να έχει συνέχεια καθώς το τέρμα του Σούσα ουσιαστικά «κλείδωσε» την επικράτηση των φιλοξενούμενων. Στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Μάντα Σάντος με ρεκόρ 6-10 και 4 βαθμούς.

Μοναδικός απών ο αναπληρωματικός Κορέα (μέσος).