Μπράγκα

Πρόκριση στον τελικό του Τάκα Ντε Πόρτουγκαλ κατάφερε να πάρει η Μπράγκα, με 3-2 στην έδρα της Πόρτο. Έχοντας το 11-1 του πρώτου γύρου, η Μπράγκα μπήκε δυνατά στον αγώνα καταφέρνοντας να σκοράρει τρία γκολ στο πρώτο μέρος. Η κόκκινη κάρτα του Μπόρχα στο 35ο λεπτό της στοίχισε ένα γκολ στο δεύτερο μέρος δίχως όμως να αλλάξει η έκβαση της αναμέτρησης. Στα του πρωταθλήματος, στον τελευταία -χρονικά- αγώνα, η ομάδα του Καρβαλχάλ νίκησε με 2-1 στην έδρα της Νασιονάλ και πλέον βρίσκεται στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 39-21 και 46 βαθμούς.

Εκτός οι Κάρμο (αμυντικός), Φόντε (επιθετικός), Μούρα (αμυντικός), Μεντέιρος (αμυντικός) και Κάστρο (μέσος).

Γκιμαράες

Επιτέλους νίκη για τη Γκιμαράες, με 2-1 εντός έδρας κόντρα στη Μποαβίστα. Οι γηπεδούχοι, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, κατάφεραν να κάνουν να φτάσουν στην ισοφάριση πριν την λήξη του πρώτου μέρους με τον  Ροτσίνα στο 39ο λεπτό ενώ μπόρεσαν να πραγματοποιήσουν την ανατροπή, στο 63ο λεπτό έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντρέ. Ήταν η απόλυτη κυρίαρχος στην αναμέτρηση, πλέον η ομάδα του Ενρίκες βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-22 και 35 βαθμούς, στο -6 από την 5η Πάκος Φερέιρα έχοντας και ματς λιγότερο.

Αμφίβολος ο σταρ Κουαρέσμα (μέσος), σίγουρα εκτός οι Τζόναταν (τερματοφύλακας) και Αμόα (μέσος).