Μπράγκα

Σε ένα ματς με πολλές φάσεις και πολλά γκολ, η Μπράγκα είδε την Ρίο Άβε να παίρνει την νίκη με τελικό σκορ το 4-3. Οι φιλοξενούμενοι αρχικά προηγήθηκαν με δύο γκολ στο 26ο λεπτό όμως για ακόμα μία φορά «προδόθηκαν» από τα αμυντικά κενά, δεχόμενοι την ανατροπή πριν την λήξη του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο μέρος το πάλεψαν, ισοφάρισαν όμως η κόκκινη του Ρολάντο «στοίχισε» με τους γηπεδούχους να βρίσκουν το γκολ της νίκης στο 96ο λεπτό. Απολύθηκε ο Κουστόντιο, σταθερά στην 4η θέση η ομάδα του νέου προπονητή Αρτούρ Ζόρζε με ρεκόρ 49-36 και 50 βαθμούς.

Εκτός ο βασικός και τιμωρημένος Ρολάντο (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Τορμένα (αμυντικός).

Άβες

«Λευκή πετσέτα» φαίνεται ότι έχει πετάξει η Άβες η οποία ηττήθηκε για ακόμα ένα παιχνίδι, αυτή την φορά εντός έδρας με 1-0 από την Μορεϊρένσε. Οι γηπεδούχοι μπορεί να είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων ωστόσο δεν κατάφεραν ποτέ να γίνουν ουσιαστικοί και να πετύχουν ένα γκολ. Οριστικά στην β' κατηγορία θα συνεχίσει του χρόνου η ομάδα του Μάντα Σάντος με ρεκόρ 23-55 και με μόλις 14 βαθμούς.

Σταθερά εκτός ο αναπληρωματικός Σίμουνετς (αμυντικός).