Μπράγκα

Έχοντας τερματίσει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα την περσινή περίοδο, η Μπράγκα κατάφερε για ακόμα μία διαδοχική χρονιά να βρίσκεται στους ομίλους του Europa League. Παρότι η φετινή χρονιά δεν ξεκίνησε ιδανικά για την «αρμάδα» του Καρβαλχάλ έχοντας κάνει δύο ήττες τις δύο πρώτες αγωνιστικές, κατάφερε να βγάλει αντίδραση με δύο σερί θετικά αποτελέσματα. Στην τελευταία -χρονικά- αναμέτρηση , νίκησε με 2-1, εντός έδρας την Νασιονάλ με τα δύο γκολ να επιτυγχάνονται στο πρώτο μέρος με τους Φρανσέργκιο και Μεδέιρος στο 28ο και 43ο λεπτό του αγώνα.

Εκτός οι σημαντικοί Φόντε (επιθετικός) και Γκαιτάν (μέσος).

(4-4-2): Ματέους - Σεκιέιρα, Κάρμο, Βιανά, Εσγκάιο - Μεδέιρος, Φρανσέργκιο, Κάστρο, Γκαλένο -Παουλίνιο, Χόρτα.

Καρβαλχάλ (προπονητής, Μπράγκα):«Η ΑΕΚ είναι μια δυνατή αντίπαλος, η οποία στο Europa League δεν έχει χάσει εκτός έδρας από το 2011. Δεν είναι τυχαίο αυτό και μάλιστα δέχεται δύσκολα γκολ. Δεν έχει δεχτεί γκολ στα δέκα τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια από το Σεπτέμβριο του 2017. Αυτό δείχνει πολύ καλά τις δυσκολίες που θα έχουμε να αντιμετωπίσουμε στην αυριανή αναμέτρηση. Ο προπονητής της είχε μόνο τους μισούς παίκτες για να δουλέψει το τελευταίο διάστημα. Έχουμε μπροστά μας αυτές τις προκλήσεις, αλλά είμαστε ενθουσιασμένοι για το ματς. Πρέπει να σκοράρουμε και να κερδίσουμε. Γνωρίζω πολλά για την ΑΕΚ, καθώς δούλευα στο παρελθόν στην Ελλάδα.»

ΑΕΚ

Παρότι είχε δύσκολο έργο, η ΑΕΚ κατάφερε να βρίσκεται και πάλι στους ομίλους της διοργάνωσης μετά από πολλά χρόνια αποκλείοντας διαδοχικά τις Σεντ Γκάλες και Βόλφσμπουργκ σε μονά ματς. Μάλιστα, απέναντι στους Γερμανούς, έκανε και ανατροπή με τους Σιμόες και Ανσαριφάρντ. Στο πρωτάθλημα, την Κυριακή είχε ντέρμπι δικεφάλων απέναντι στον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, με τις δύο ομάδες να έρχονται ισόπαλες με 1-1. Δεν πραγματοποίησε καλή εμφάνιση η ομάδα του Καρέρα, προηγήθηκε με τον Ανσαριφάρντ στο 23ο λεπτό ενώ δέχθηκε την ισοφάριση από τους φιλοξενούμενους στο 89ο λεπτό.

Δεν ταξίδεψαν στην Πορτογαλία οι βασικοί Σιμόες (μέσος), Γκαρσία (επιθετικός), Μπακάκης (μπακ) καθώς και ο αναπληρωματικός Αλμπάνης (επιθετικός). Επιστρέφει στην αποστολή ο σημαντικός Ινσούα (μπακ).

(3-4-3): Τσιντώτας - Χντιντ, Τσιγκρίνσκι, Νεντελτσεάρου - Παουλίνιο, Σάκοφ, Κρίστιτς, Ινσούα - Τάνκοβιτς, Ανσαριφάρντ, Λιβάγια.

Ολιβέιρα (φορ, ΑΕΚ): «Είναι ένα ιδιαίτερο παιχνίδι σε ότι έχει να κάνει με τα όσα περιλαμβάνει το ματς. Η Μπράγκα είναι μια ομάδα που γνωρίζω πολύ καλά. Γεννήθηκα στην πόλη Μπαρσέλος, που βρίσκεται 20 χιλιόμετρα μακριά από την Μπράγκα. Όλα αυτά είναι ιδιαίτερα στοιχεία. Αλλά σε ότι έχει να κάνει καθαρά με το παιχνίδι, είναι παρόμοιο με όλα τα υπόλοιπα που έχω παίξει. Θέλω να σκοράρω, το ίδιο όπως και στα υπόλοιπα παιχνίδια. Και αν τα καταφέρω θα είναι ένα ακόμα γκολ και όχι κάτι ιδιαίτερο επειδή θα είναι κόντρα στην Μπράγκα ή επειδή το παιχνίδι διεξάγεται στην Πορτογαλία. Το κίνητρό μου θα είναι ακριβώς το ίδιο, αλλά το παιχνίδι είναι ιδιαίτερο καθώς παίζω στην πόλη που γεννήθηκα, κόντρα στην παλιά μου ομάδα.»