Μπόρνμουθ

Αν και το πάλεψε, η Μπόρνμουθ δέχθηκε την ήττα με 2-1 στην έδρα της ανώτερης Μάντσεστερ Σίτι. Η ομάδα του Χάουι, αν και έπαιξε καλή άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και ήταν γενικότερα ανταγωνιστική, κατάφερε μόνο να καθορίσει το τελικό σκορ με τέρμα του Μπρούκς στο 88ο λεπτό. Σταθερά στην 18η θέση βρίσκονται τα «κεράσια» με ρεκόρ 37-62 και 31 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Μεφάμ (αμυντικός), Ντάνιελς (αμυντικός) και Φρανσίς (αμυντικός).

Σαουθάμπτον

Για πέμπτο συνεχόμενο παιχνίδι παρέμεινε αήττητη η Σαουθάμπτον η οποία αναδείχθηκε και πάλι ισόπαλη, αυτή την φορά με 1-1, εντός έδρας απέναντι στην Μπράιτον. Οι γηπεδούχοι αν και ήταν κυρίαρχοι στην αναμέτρηση, βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 17ο λεπτό με το γκολ της ισοφάρισης να έρχεται από τον συνήθης ύποπτο Ινγκς στο 66ο λεπτό. Σταθερά στην 12η θέση βρίσκεται η ομάδα του Χάσενχατλ με ρεκόρ 37-53 και 37 βαθμούς.

Μπουφάλ (επιθετικός), Τζενεπό(επιθετικός) και Βαλερί (αμυντικός) παραμένουν εκτός.