Μπολόνια

Αξιοπερίεργη η αγωνιστική της κατάρρευση στο δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης στη Φλωρεντία, όπου δέχτηκε τέσσερα τέρματα και υπέστη μία βαριά ήττα (4-0) από την Φιορεντίνα. Έξαλλος ο προπονητής Σίνισα Μιχαίλοβιτς μετά το τέλος του αγώνα με την εικόνα των ποδοσφαιριστών του που γνώρισαν την τρίτη ήττα στις τέσσερις τελευταίες αγωνιστικές και δε θέλει μία αρνητική επίγευση στην τρέχουσα σαιζόν που δεν πήγε άσχημα για τους ροσομπλού. Θα τερματίσουν κοντά στη μέση της τελικής κατάταξης, μετριότατες οι επιδόσεις τους φέτος στο στάδιο Νταλ' Αρα (5-7-6 με 11/18 over).

Oι αμυντικοί Μπάνι και Τομιγιάσου θα απουσιάσουν απόψε.

Τορίνο

Μπορεί το εντός έδρας παιχνίδι με την Ρόμα να ξεκίνησε με καλές προοπτικές αφού ο Μπερενγκέρ της έδωσε το προβάδισμα στο 15ο λεπτό, σταδιακά όμως οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν στον αγωνιστικό χώρο και υποχρέωσαν την Τορίνο σε ακόμα μία ήττα με σκορ 2-3 (το δεύτερο της γκολ σημείωσε ο πιτσιρικάς Σίνγκο). Κακή η σαιζόν για την Τορίνο που θα τερματίσει λίγο ψηλότερα από τις θέσεις του υποβιβασμού, χωρίς να κινδυνεύει βέβαια στην τελευταία αγωνιστική, για αυτό και υπάρχει πίεση στο εσωτερικό του συλλόγου για δραστικές αλλαγές. Πολύ άσχημη γενικά η εικόνα μακριά από το Πεδεμόντιο (4-2-12 με 11/18 over).

Tιμωρημένοι οι Λιάνκο (Α) και Μειτέ (Μ), τραυματίας ο Ντε Σιλβέστρι (Α).