Μπολόνια

H Mπολόνια πήρε κακό βαθμό στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος στο Σαν Σίρο γνωρίζοντας μία δίκαιη ήττα με σκορ 2-0 από τη Μίλαν. Οι ροσομπλού υπήρξαν ελάχιστα απειλητικοί κατά τη διάρκεια του 90λεπτου, δέχτηκαν από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τον Ζλάταν Ιμπραίμοβιτς και γενικώς δεν έδειξαν ικανοί να διεκδικήσουν κάτι από το συγκεκριμένο παιχνίδι. Σαφώς προβληματισμένος ο τεχνικός Σίνισα Μιχαίλοβιτς από την εξέλιξη της αναμέτρησης, ευελπιστεί σε ταχεία ανάκαμψη των ποδοσφαιριστών του και ει δυνατόν αρχής γενομένης από τη σημερινή πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση για τη νέα σαιζόν.

Τιμωρημένος ο Ντάικς (Α), τραυματίας ο Μεδέλ (Μ).

Πάρμα

Μικρά περιθώρια αισιοδοξίας άφησε στους τιφόζι της στην πρεμιέρα όμως και η Πάρμα, η οποία κινήθηκε σε πολύ ρηχά νερά στο ντεμπούτο του προπονητή Λιβεράνι στον πάγκο της και υπέστη την ήττα με σκορ 0-2 μέσα στο στάδιο Ένιο Ταρντίνι από τη Νάπολι. Οι παρμέντσι δε μπόρεσαν να δημιουργήσουν αξιόλογες φάσεις στα αντίπαλα καρέ, προσπάθησαν να ''κλέψουν'' τη λευκή ισοπαλία αλλά όταν δέχτηκαν το πρώτο γκολ στο 63' πρακτικά όλα τελείωσαν. Ο κόσμος ζητάει πάντως μεταγραφική ενίσχυση από τη νέα διοίκηση του συλλόγου που έπιασε δουλειά μόλις πριν από λίγες ημέρες.

Δεν υπολογίζονται απόψε οι Γκαλιόλο (Α), Σκοτσαρέλα (Μ) και Ζερβίνιο (Ε).