Μπολόνια

Χωρίς πολλές συγκινήσεις το παιχνίδι στο Ένιο Ταρντίνι, η γηπεδούχος Πάρμα είχε δοκάρι στην πρώτη φάση του αγώνα αλλά η Μπολόνια πολύ σύντομα ισορρόπησε το ματς και χωρίς να ψάξει ιδιαίτερα το γκολ πήρε με άνεση το βαθμό της ισοπαλίας (0-0). Οι ροσομπλού έχουν να αποκομίσουν τρίποντο στο πρωτάθλημα από τις 30/9, εύλογες συνέπειες αφενός η βαθμολογική υποχώρηση κάτω από την επικίνδυνη ζώνη κι αφετέρου η αμφισβήτηση του προπονητή Πίπο Ιντσάγκι που φαίνεται να βρίσκεται προ της εξόδου. Η Μπολόνια έχει μόλις δύο νίκες στο φετινό καμπιονάτο, αμφότερες στο στάδιο Νταλ' Αρα (2-3-3 με 4 under-4 over).

Θα απουσιάσουν οι μέσοι Πόλι και Πούλγκαρ.

Λάτσιο

Αυτή τη φορά ήταν συγκεντρωμένη και κυριαρχική σε όλο το 90λεπτο απέναντι στην Κάλιαρι, ήδη από το 23ο λεπτό της αναμέτρησης είχε προηγηθεί με δύο τέρματα διαφορά επιστρέφοντας άνετα και πειστικά στα τρίποντα (3-1) μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα. Το σκορ μάλιστα θα μπορούσε κάλλιστα να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις για το συγκρότημα του Σιμέονε Ιντζάγκι που ανέβηκε ξανά εντός της πρώτης τετράδας κι επομένως διεκδίκησης μίας θέσης για τους Ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Ο Ιταλός προπονητής θα αισθανθεί πιο άνετος εάν έρθει ακόμα μία νίκη σήμερα, 3-2-3 με 6/8 under ο απολογισμός μακριά από την Αιώνια Πόλη.