Μπόχουμ

Κάθε αρχή και δύσκολη λέει η παροιμία, όντως η Μπόχουμ μπήκε με το αριστερό στις υποχρεώσεις της στη Μπουντεσλίγκα γνωρίζοντας την ήττα (1-0) στο Βόλφσμπουργκ από την ομώνυμη ομάδα. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις χειρότερες προοπτικές για τους νεοφώτιστους καθώς βρέθηκαν με δέκα παίκτες μόλις στο τέταρτο λεπτό, παρότι αρχικά γλίτωσαν το γκολ από πέναλτυ στη συνέχεια δεν απέφυγαντην παραβίαση της εστίας. Η Μπόχουμ δεν κατάφερε να φανεί ιδιαίτερα απειλητική, όμως κάτι τέτοιο ήταν πολύ δύσκολο παίζοντας με παίκτη λιγότερο και απέναντι σε μία από τις καλύτερες γερμανικές άμυνες.

Τιμωρημένος ο μέσος Τέσε.

Μαιντζ

Οι πολλές απουσίες λόγω κορωνοιού και η θεωρητική υπεροχή της Λειψίας δεν τη λύγισαν και τα προγνωστικά πήγαν περίπατο αφού η Μάιντζ κατάφερε να εμφανιστεί σοβαρή και συγκεντρωμένη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού κι επιβραβεύτηκε με το τρίποντο της νίκης (1-0). Το γκολ του Νιακατέ στο δωδέκατο λεπτό έκρινε την αναμέτρηση για τους γηπεδούχους, όμως πολύ σημαντική ήταν η συμβολή της ανασταλτικής τους λειτουργίας που ήταν εξαιρετική. Χαμηλά οι τόνοι πάντως από τους κόκκινους που γνωρίζουν πως έχουν αδυναμίες, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να υποτιμήσουν τη νεοφώτιστη Μπόχουμ.

6-7 ποδοσφαιριστές εμφανίζονται και πάλι εκτός διάθεσης του προπονητή της.