Μποαβίστα

Αναδείχθηκε ισόπαλη για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι, αυτή την φορά στην έδρα της Ζιλ Βιθέντε σε ένα ματς όπου έληξε χωρίς να υπάρξει κάποιο γκολ από τις δύο ομάδες. Η Μποαβίστα απέκτησε από νωρίς αριθμητικό μειονέκτημα με τον Αφόνσο να δέχεται κόκκινη κάρτα μόλις στο 22ο λεπτό. Στην συνέχεια απειλήθηκε, ωστόσο ο Μπράσαλι κατάφερε να κρατήσει το «μηδέν» στην εστία του χάρις σε μερικές εντυπωσιακές αποκρούσεις. Στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον η ομάδα του Βίντιγκαλ με ρεκόρ 6-4 και 10 βαθμούς.

Εκτός ο βασικός Αφόνσο (μέσος), θα λείψουν επίσης και οι αναπληρωματικοί Λειτέ (μέσος) και Μπούλος (αμυντικός).

Τοντέλα

Απογοητευτική εμφάνιση πραγματοποίησε η Τοντέλα δεχόμενη εύκολα ήττα με 3-1, εντός έδρας από την Γκιμαράες. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν με δύο τέρματα πίσω στο σκορ, μείωσαν προσωρινά στο 41ο λεπτό με τον Ταβάρες ωστόσο δέχθηκαν και άλλο γκολ μην μπορώντας ποτέ να δείξουν αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο. Πλέον η ομάδα του Γκονζάλεζ βρίσκεται στην 8η θέση με ρεκόρ 9-9 και 8 βαθμούς. Μπήκε τέλος στο αήττητο σερί τεσσάρων αγώνων για την ομάδα του.ΚΑ

Οι αναπληρωματικοί Καστίγιο (μέσος) και Σάντσεθ (αμυντικός) αναμένεται να λείψουν.