Μποαβίστα

Ήττα με «κατεβασμένα τα χέρια» δέχθηκε η Μποαβίστα, στην έδρα της πολύ ανώτερης -ποιοτικά- Πόρτο με 4-0. Οι φιλοξενούμενοι αν και κατάφεραν να κρατήσουν το «μηδέν» στην άμυνα στο πρώτο μέρος, κατέρρευσαν» στο δεύτερο με συνέπεια να δεχθούν αυτή την πολύ βαριά ήττα. Πλέον η ομάδα του Ράμος βρίσκεται στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 23-29 και 35 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών ή γενικότερα απουσίες για τους γηπεδούχους.

Σάντα Κλάρα

Έκανε την μεγάλη έκπληξη της αγωνιστικής η Σάντα Κλάρα η οποία νίκησε στην έδρα της Μπενφίκα με 4-3. Αν και προηγήθηκαν στην αναμέτρηση με τον Καρβάλιο στο πρώτο μέρος, δέχθηκαν την ισοφάριση με την απάντηση να έρχεται στο 57ο λεπτό. Στην συνέχεια ήρθε η ανατροπή με τους Κρισσάν και Ζε Μάνουελ ωστόσο να καθορίζουν το τελικό σκορ στην αναμέτρηση με τα τέρματα τους στο 81ο και 95ο λεπτό αντίστοιχα. Πλέον η ομάδα του Ενρίκες βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 29-34 και 38 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμού ή γενικότερα απουσίες για τους φιλοξενούμενους.