Μποαβίστα

Κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 1-1 η Μποαβίστα, στην έδρα της Βιζέλα. Οι φιλοξενούμενοι, παρότι δεν είχαν ποτέ την πρωτοβουλία των κινήσεων στην αναμέτρηση, κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 51ο λεπτό με τον Αφόνσο, με την ισοφάριση ωστόσο να έρχεται στο 74ο λεπτό. «Φώναξε» στην συνέντευξη τύπου για ενίσχυση ο Σούσα με την διοίκηση να μην πραγματοποιεί περαιτέρω προσθήκες.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών ή γενικότερα απουσίες.

Πορτιμονένσε

Παρότι έπαιξε θελκτικό ποδόσφαιρο, η Πορτιμονένσε ηττήθηκε εντός έδρας με 1-0 από την Πάκος Φερέιρα. Βρέθηκε να «κυνηγάει το σκορ κόντρα στη ροή του ματς, δεν κατάφερε ποτέ να βρει την απάντηση με τον Πάουλο Σέρτζιο να αναφέρει πως η ομάδα του ακόμα και την ισοπαλία να έπαιρνε, θα ήταν απογοητευμένη επειδή δεν έφτασε στο τρίποντο. Η «αρμάδα» του Πορτογάλου προπονητή ενισχύθηκε με τον Αγιομίντε (επιθετικός).

Εκτός οι σημαντικοί Φαμπρίσιο (εξτρέμ) και Νακατζίμα (μέσος).