Μποαβίστα

Άλλη μία ισοπαλία για την Μποαβίστα, με 1-1 αυτή την φορά στην έδρα της Μορεϊρένσε. Οι φιλοξενούμενοι έτσι έφτασαν στις τέσσερις συνεχόμενες στο πρωτάθλημα. Παρότι ο αντίπαλος έπαιζε με 10 παίκτες, κατάφερε να προηγηθεί για να έρθει η ισοφάριση στο 82ο λεπτό με αυτογκόλ του Σάντος. Η «αρμάδα» του Βίντιγκαλ έτσι βρίσκεται στην 6η θέση του βαθμολογικού πίνακα με συγκομιδή 7-5 και 12 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Μπράγκα

Διεύρυνε το σερί τις στις πέντε συνεχόμενες νίκες σε όλες τις διοργανώσεις η Μπράγκα η οποία νίκησε εύκολα με 2-0 την Σάντα Κλάρα, εντός έδρας. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με όμορφη κεφαλιά του Εντουάρντο μόλις στο 12ο λεπτό ενώ τον επίλογο έγραψε ο Χόρτα στο 58ο λεπτό καθορίζοντας και το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση. Στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον βρίσκεται η ομάδα του Σα Πίντο με ρεκόρ 10-11 και 11 βαθμούς.

Εκτός παραμένει ο αναπληρωματικός Σα (αμυντικός).