Μποαβίστα

Έδειξε ότι παραμένει δυνατά στο «κυνήγι» μίας ευρωπαϊκής θέσης η Μποαβίστα η οποία μετά από δύο συνεχόμενες ήττες κατάφερε να νικήσει στην έδρα της Σάντα Κλάρα με 2-1. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε μόλις στο 1ο λεπτό ο Νέρις ενώ ο Καράκα διπλασίασε τα τέρματα για τους φιλοξενούμενους στο 25ο λεπτό. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε αργά, στο 86ο λεπτό χωρίς να επηρεάσει ωστόσο την έκβαση του αγώνα. Πλέον, η ομάδα του Βίντιγκαλ βρίσκεται στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-8 και 18 βαθμούς.

Θα απουσιάσει ο βασικός και τιμωρημένος Ακά (μέσος), δεν υπήρξε κάποια άλλη απουσία στην 18άδα για τον Βίντιγκαλ.

Μπενφίκα

«Στραβοπάτησε» η Μπενφίκα στην έδρα της Κοβίλα με 1-1 για τον θεσμό του Λιγκ Καπ. Πολλές οι αλλαγές για τους φιλοξενούμενους, ο κόουτς Λάγκε προτίμησε να ξεκουράσει τους βασικούς από τα συνεχόμενα παιχνίδια που είχαν τις προηγούμενες μέρες. Κατάλληλη αντίδραση μετά το ματς στην Γερμανία έδειξαν οι παίκτες του Πορτογάλου προπονητή νικώντας εντός έδρας, εύκολα με 4-0 την Μαρίτιμο, παραμένοντας παράλληλα στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 29-4 και 33 βαθμούς.

Συμπλήρωσε κάρτες και θα απουσιάσει ο Γκάμπριελ (μέσος), μικροτραυματισμούς αντιμετωπίζουν οι σημαντικοί Σεφέροβιτς (επιθετικός), Ράφα (μέσος) και Ταβάρες (αμυντικός), Αλμέιδα (μέσος) και Σβιλάρ (τερματοφύλακας) δεν επηρεάζουν.