Μποαβίστα

Ήττα με 3-1 δέχθηκε η Μποαβίστα, στην έδρα της άκρως ποιοτικής Μπενφίκα. Οι φιλοξενούμενοι δεν παρουσίασαν καλό πρόσωπο στην αναμέτρηση και έτσι βρέθηκαν να χάνουν με τρία τέρματα διαφορά μόλις στο 43ο λεπτό της αναμέτρησης. Στο δεύτερο μέρος πίεσαν όμως το μόνο που κατάφεραν ήταν να διαμορφώσουν το τελικό σκορ με τον Ντουλάντο στο 64ο λεπτό. Στην 9η θέση βρίσκεται η ομάδα του Ράμος με ρεκόρ 25-32 και 38 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών.

Μαρίτιμο

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη κατάφερε να πανηγυρίσει η Μαρίτιμο, αυτή την φορά με 1-0 στην έδρα της Σάντα Κλάρα. Οι φιλοξενούμενοι, σε μία ισορροπημένη αναμέτρηση, κατάφεραν να είναι πιο εύστοχοι και να πάρουν το προβάδισμα με τον Χάντας στο 71ο λεπτό. Η ομάδα του Χοσέ Γκόμεζ βρίσκεται πλέον στην 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 30-38 και 34 βαθμούς.

Οριστικά εκτός ο σημαντικός Ρούμπεν Φερέιρα (αμυντικός).