Μποαβίστα

Μετά την «βαριά» ήττα που δέχθηκε την προηγούμενη αγωνιστική, η Μποαβίστα εμφάνισε βελτιωμένη εικόνα καταφέρνοντας να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στην έδρα της Μορεϊρένσε με 1-1. Προηγήθηκε στο 9ο λεπτό, δέχθηκε την ισοφάριση στο 65ο, πίεσε χωρίς να καταφέρει ωστόσο να βρει ουδέποτε το δεύτερο γκολ που έψαχνε. Στην 16η θέση βρίσκεται η ομάδα του Σεάμπρα με ρεκόρ 4-9 και 2 μόλις βαθμούς.

Εκτός ο σημαντικός Ντζιέ (μέσος).

Γκιμαράες

Επιτέλους νίκη για την Γκιμαράες, με το αγχωτικό 1-0, εντός έδρας κόντρα στην Πάσος Φερέιρα. Η ομάδα του Τιάγκο, προβλημάτισε για ακόμα μία φορά με την εμφάνιση της. Παρότι έχει ένα κατά πολύ ποιοτικότερο σύνολο σε σχέση με αυτό του αντιπάλου, απειλήθηκε πολλές φορές ενώ δεν είχε και την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγώνα. Κατάφερε ωστόσο να πάρει το τρίποντο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αντρέ στο 83ο λεπτό και πλέον βρίσκεται στην 11η θέση με ρεκόρ 1-1 και 4 βαθμούς.

Σταθερά εκτός αποστολής οι Μενσά (αμυντικός) και Γουακάσο (μέσος).