Μποαβίστα

Έκανε το πρώτο βήμα για πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ η Μποαβίστα, νικώντας με 2-1 στην έδρα της Πάκος Φερέιρα. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Σούσα έμεινε για τρίτη σερί αναμέτρηση μακριά από τα τρίποντα καθώς αυτή τη φορά ηττήθηκε με 3-1, απέναντι στην Μπενφίκα. Δεν εμφάνισε ανταγωνιστική εικόνα, το μόνο που κατάφερε ήταν να ισοφαρίσει προσωρινά στο 32ο λεπτό με τον Αφόνσο. Πλέον, η ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού βρίσκεται στην 8η θέση με ρεκόρ 8-8 και 8 βαθμούς.

Εκτός οι Κάνον (αμυντικός), Γκαρσία (μέσος) και Γιόρι (αμυντικός).

Εστορίλ

Την πρώτη της ήττα γνώρισε στο πρωτάθλημα η Εστορίλ, με 1-0 εντός έδρας απέναντι στην περσινή πρωταθλήτρια Σπόρτινγκ. Οι γηπεδούχοι δεν έπαιξαν θελκτικό ποδόσφαιρο, κλείστηκαν στα μετόπισθεν δίνοντας χώρο στον αντίπαλο. Το τελικό σκορ καθόρισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Πόρτο στο 67ο λεπτό. Πλέον, η ομάδα του Πινέιρο βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-4 και 13 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν απουσίες ή προβλήματα τραυματισμών.