Ρεάλ Μπέτις

Η Μπέτις νίκησε τη Ουέσκα και προσπέρασε στη βαθμολογία τρεις ομάδες, πρώτο διπλό μετά από ένα μήνα για την ομάδα του Πελεγκρίνι που ξέφυγε εφτά πόντους από την επικίνδυνη ζώνη. Η Μπέτις έπιασε τις Θέλτα και Κάντιθ στους 23 βαθμούς. Ο Αλγερινός αμυντικός, Αϊσά Μαντί, σημείωσε το γκολ που έδιωξε το άγχος για τη Μπέτις 78ο λεπτό. Οι Ανδαλουσιάνοι κράτησαν το τρίποντο και μάλιστα σφράγισαν την νίκη τους στις καθυστερήσεις με τον Σανάμπρια (90+, 0-2) που είχε περάσει αλλαγή στο δεύτερο ημίχρονο (69'), παρά το γεγονός ότι αγωνίστηκαν στα τελευταία λεπτά με παίκτη λιγότερο, λόγω της αποβολής του Ακουόκου με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 82ο λεπτό (είδε την πρώτη στο 51').

Εκτός ο στόπερ Μπαρτρά και ο χαφ Καμαράσα, τιμωρημένος ο χαφ Ακουοκού.

Bet Info - Ρεάλ Μπέτις

Απο τέσσερα σερί under 2.5 η Μπέτις προσφάτως εντός έδρας.

Θέλτα

Η «πετσοκομμένη» (λόγω απουσιών) Θέλτα, δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική απέναντι στη Βιγιαρεάλ και διασύρθηκε εντός έδρας με 4-0. Συγκεκριμένα, το «κίτρινο υποβρύχιο» κυριάρχησε στο πρώτο μισάωρο διαλύοντας ουσιαστικά τους γηπεδούχους. Ο Μορένο έκανε την αρχή μόλις στο 5ο λεπτό της αναμέτρησης, το δεύτερο γκολ ήρθε στο 14ο λεπτό, όταν από νέο λάθος των γηπεδούχων ο Γκόμεθ εκτέλεσε ανενόχλητα ενώ ο Παρέχο σημείωσε ένα εντυπωσιακό γκολ στο 19ο λεπτό. Τα κενά στην άμυνα της Θέλτα έκαναν εκ νέου την εμφάνισή τους. Ο Φερ Νίνο έπειτα από κάθετη του Μορένο δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το τελικό 0-4, μόλις στο 31ο λεπτό.