Ρεάλ Μπέτις

Η Μπέτις έφυγε με το τρίποντο από το "Μεστάγια" υποτάσσοντας με 2-0 την Βαλένθια με τους Κανάλες και Τάγιο και αναρριχήθηκε στην κορυφή της βαθμολογία της La Liga. Θύμα τους η Βαλένθια, με τους Ανδαλουσιανούς να ανοίγουν το σκορ με εντυπωσιακό γκολ του Κανάλες στο 19' και να καθαρίζουν το ματς στο 74' με τον Τέγιο, πετυχαίνοντας την τρίτη νίκη τους στις πρώτες πέντε αγωνιστικές.

Tραυματίας ο μπακ Μοντόγια.

Bet Info - Ρεάλ Μπέτις

4/5 ΝG στα τελευταία παιχνίδια της.

Ρεάλ Σοσιεδάδ

Χωρίς να συναντήσει το παραμικρό πρόβλημα, η Σοσιεδάδ επικράτησε 3-0 της μέχρι πρότινος πρωτοπόρου Χετάφε, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της La Liga και σκαρφάλωσε εκείνη στην κορυφή, με συγκάτοικο τη Βιγιαρεάλ.  Οι Βάσκοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και μετουσίωσαν την υπεροχή του με γκολ, χάρη στο πέναλτι του Οϊαρθάμπαλ στο 28’. Στο 79’ ο Μερίνο «κλείδωσε» ουσιαστικά το ματς και δύο λεπτά αργότερα, ο Πόρτου έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.