Ρεάλ Μπέτις

Mετά απο τέσσερις σερί νίκες, το τρένο της Μπέτις σταμάτησε στην έδρα της Σεβίλλης απο την οποία ηττήθηκε με 1-0. Η πρώτη και μοναδική καλή στιγμή της Μπέτις στο πρώτο ημίχρονο, ήρθε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Μπόνο να βγάζει το σουτ του Ιγκλέσιας και να κρατάει το 0-0. Από την άλλη η Σεβίλλη, στην πρώτη της ουσιαστική φάση βρήκε και το γκολ καθώς μετά από βαθιά μπαλιά του Νάβας, ο Εν Νεσιρί κατέβασε ιδανικά στην πλάτη της άμυνας της Μπέτις, απέφυγε και τον Ρόμπλες και από δεξιά πλάσαρε για το 1-0 στο 27ο λεπτό της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και στο δεύτερο ημίχρονο και το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος δίνοντας τέλος στο θετικό σερί των «μπέτικος».

Πάντα εκτός ο μέσος Καμαράσα.

Bet Info - Ρεάλ Μπέτις

3/4 G/G πρόσφατα εντός έδρας για τη Μπέτις.

Λεβάντε

Μεγάλη νικήτρια του "Derbi del Turia" ήταν η Λεβάντε που επικράτησε 1-0 της συμπολίτισσας Βαλένθια στο "Ciutat del Valencia". Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 27ης αγωνιστικής στη La Liga η Λεβάντε είδε στο 18 ο λεπτό τον Ρότζερ Μαρτί να σκοράρει το 10ο δικό τους γκολ στη σεζόν και να είναι αρκετό ώστε να της δώσει τους 3 βαθμούς της νίκης. Πλέον "τα βατράχια" ανέβηκαν στην 8η θέση με 35 βαθμούς, κάνοντας βλέψεις μέχρι και για Ευρώπη.

Οι χαφ Μελέρο, Ραντόγια και Καμπάνια και ο στόπερ Πόστιγκο να παραμένουν τραυματίες.