Μπέτις

Αγχωτική νίκη με 4-3 κατάφερε να πάρει εντός έδρας η Μπέτις, απέναντι στην Σέλτικ. Παρότι βρέθηκε με δύο τέρματα πίσω στο πρώτο μέρος, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση πριν την λήξη των 45 λεπτών. Στο δεύτερο μέρος, μπήκαν με όρεξη οι παίκτες του Πελεγκρίνι, σκόραραν δύο γκολ σε δύο λεπτά στο 510 και 53ο λεπτό με το τελικό αποτέλεσμα να κλειδώνει στο 87ο λεπτό. Στα του πρωταθλήματος, η Μπέτις πήρε το πρώτο της τρίποντο με 2-1, στην έδρα της Γρανάδα. Άκρως αποτελεσματικοί οι φιλοξενούμενοι, σκόραραν οι Ρόντρι και Κανάλες.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Μπάτρα (αμυντικός), Λαινέζ (επιθετικός) και Σαμπάλι (αμυντικός) καθώς απών θα είναι και ο Μιράντα (αμυντικός).

Εσπανιόλ

Άλλη μία ήττα δέχθηκε η Εσπανιόλ, αυτή τη φορά με 2-1 εντός έδρας κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με τον Ντε Τόμας στο 40ο λεπτό. Στο δεύτερο μέρος δεν έδειξαν ανάλογη εικόνα, έδωσαν χώρο στον αντίπαλο και το πλήρωσαν με δύο τέρματα στο 79ο και 99 λεπτό. Πολλά τα παράπονα της ομάδας του Μορένο αναφορικά με τα λεπτά καθυστερήσεων που δόθηκαν καθώς θεώρησαν υπερβολικά τα δέκα λεπτά που δόθηκαν.

Εκτός οι Ερέρα (μέσος), Πουάδο (επιθετικός) και Λόπεζ (αμυντικός).