Μπέτις

Επιστροφή στις ήττες με τον χειρότερο δυνατό τρόπο προέβλεπε η 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος για την γηπεδούχο Μπέτις. Οι «βερντιμπλάνκος» αντιμετώπισαν εκτός έδρας την Βιγιαρεάλ, σε μία αναμέτρηση όπου δεν ξεκίνησαν όπως θα ήθελαν, βρέθηκαν υπό την υπεροχή της γηπεδούχου ομάδας στο πρώτο ημίχρονο, στο 39' βρέθηκαν πίσω με 1-0, στο 48' όμως με τον Έμερσον ισοφάρισαν σε 1-1, μετά την ισοφάριση μάλιστα δημιούργησαν ευκαιρίες για την ανατροπή, αλλά στην συνέχεια... «κατέρρευσαν» και δεχόμενοι τέσσερα γκολ, στο τέλος δέχθηκαν και την «βαριά» ήττα με το τελικό 5-1. Ήττα η οποία «έσπασε» το αήττητο σερί των τεσσάρων αγωνιστικών της ομάδας από την Σεβίλλη και την κράτησε στους οχτώ βαθμούς, θέτοντας την στην 15η θέση της βαθμολογίας και στο +3 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Έχοντας συνολικά τέσσερις απουσίες στην αποστολή της θα αγωνιστεί απόψε η γηπεδούχος ομάδα, αφού ο Σίντνεϊ (Α) έμεινε εκτός για να ολοκληρώσει την αποθεραπεία του, ενώ οι Γουΐλφριντ Καπτούμ (Μ), Χουάνμι (Ε) και Φρανσίς (Α) «κόπηκαν» λόγω απόφασης του προπονητή. Ωστόσο, αν και συμπεριλήφθηκε κανονικά στην αποστολή, αμφίβολος μέχρι την τελευταία στιγμή παραμένει ο Σέρτζιο Κανάλες (Μ), ο οποίος λόγω τραυματισμού έμεινε πίσω στις προπονήσεις της ομάδας.

Bet Info - Μπέτις

Με Goal/Goal έχουν ολοκληρωθεί και οι τέσσερις αναμετρήσεις που έχει δώσει εντός έδρας στο μέχρι στιγμής πρωτάθλημα η ομάδα του Ρούμπι, εκ των οποίων μάλιστα οι τρεις συνδυάστηκαν και με Over 2.5.

Εϊμπάρ

Τα νικηφόρα αποτελέσματα της κατάφερε να «ζευγαρώσει» στην 7η «στροφή» του πρωταθλήματος η φιλοξενούμενη απόψε Εϊμπάρ. Οι «αρμέρος» υποδέχθηκαν εντός έδρας την Θέλτα, σε ένα αρκετά μοιρασμένο παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν σκληρά, αμφότερες δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ, αλλά όπως φάνηκε την αποτελεσματικότητα την είχαν οι γηπεδούχοι, οι οποίοι με τέρματα των Εξπόσιτο στο 47' και Ορεγιάνα στο 60' έκαναν την διαφορά και κατέκτησαν την νίκη με το τελικό 2-0. Αναφορικά, στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντμίτροβιτς απέκρουσε και πέναλτι του Άσπας. Με τον τρόπο αυτόν λοιπόν, η ομώνυμη ομάδα από την Εϊμπάρ παρέμεινε στα νικηφόρα... «μονοπάτια» για δεύτερη σερί αγωνιστική και ανέβηκε πλέον στους οχτώ βαθμούς, ούσα στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από πλευράς φιλοξενούμενων, στην Σεβίλλη δεν ταξίδεψαν οι τραυματίες Κοτέ (Α), Εστεμπάν Μπούργκος (Α) και Ρόμπερ Κορέα (Α), ενώ αν και συμπεριλήφθηκε κανονικά στην αποστολή αμφίβολος είναι ο Γκονζάλο Εσκαλάντε (Μ), ο οποίος έχασε αρκετές ημέρες προπόνησης λόγω τραυματισμού και δεν είναι 100% έτοιμος.

Bet Info - Εϊμπάρ

Στο μέχρι τώρα πρωτάθλημα, το σύνολο του Χοσέ Λουίς Μεντιλιμπάρ αγνοεί ακόμα την νίκη στα εκτός έδρας του, αφού στα τέσσερα παιχνίδια έχει πετύχει δύο ήττες και δύο ισοπαλίες.