Μπέτις

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε η Μπέτις η οποία νίκησε με 3-1, στην έδρα της Οσασούνα. Η ομάδα του Πελεγκρίνι βρέθηκε σε εξαιρετική αγωνιστική κατάσταση για ακόμα μία φορά, ο Ερμόσο άνοιξε το σκορ και παρότι οι φιλοξενούμενοι ισοφάριστηκαν, έπαιξαν μυαλωμένα στα τελευταία λεπτά σκοράροντας δύο τέρματα με τους Χουάνμι και Γουιλιάν Ζοσέ στο 80ο και 93ο λεπτό αντίστοιχα. Πλέον, η «αρμάδα» του Χιλιανού κόουτς βρίσκεται στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 9-7 και 9 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι Μπάτρα (αμυντικός), Λαινέζ (αμυντικός), Ρουίζ (αμυντικός) και Σαμπάλι (αμυντικός).

Χετάφε

Δεν κατάφερε για ακόμα ένα παιχνίδι να αποφύγει την ήττα η Χετάφε, αυτή τη φορά με 2-1, εντός έδρας κόντρα στην Ατλέτικο Μαδρίτης. Η ομάδα του Μιτσέλ, αν και προηγήθηκε στην αναμέτρηση παίζοντας όμορφο ποδόσφαιρο, δέθηκαν την ανατροπή στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Κόστισε η κόκκινη κάρτα που δέχθηκε ο Αλένια στο 74ο λεπτό, παραμένει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα η «αρμάδα» του Ισπανού κόουτς με ρεκόρ 2-10, χωρίς να έχουν κάποιο βαθμό μέχρι στιγμής.

Εκτός οι Βιτόλο (μέσος), Αμπντουλάι (μέσος), Γιάνκτο (μέσος), Αλένια (μέσος) και Αραμπάρι (μέσος).