Μπέρνλι

Έμεινε για 5ο παιχνίδι μακριά από τις νίκες. Αυτή την φορά αναδείχθηκε ισόπαλη με 0-0 στην έδρα της Λέστερ παίζοντας κακό ποδόσφαιρο και πραγματοποιώντας ελάχιστες ευκαιρίες. Σε καλή μέρα για ακόμα μία αγωνιστική βρέθηκε ο τερματοφύλακας Χαρτ ο οποίος έκανε πολλές και σημαντικές αποκρούσεις. Σε κρίση οι γηπεδούχοι, βρίσκονται στα τελευταία στρώματα της βαθμολογίας και πιο συγκεκριμένα στην 17η θέση του πίνακα με ρεκόρ 12-25 και μόλις 9 βαθμούς. Πρέπει να αλλάξουν πολλά πράγματα στην ομάδα αν θέλει να ελπίζει σε παραμονή στο τέλος της αγωνιστικής περιόδου.

Θα απουσιάσει για μία ακόμα αγωνιστική ο αναπληρωματικός Πόουπ (τερματοφύλακας) καθώς και ο Γουάρντ (μπακ). Αμφίβολοι λόγω ενοχλήσεων οι Ταρκόφσκι (στόπερ) και Γκίμπσον (μπακ).

Νιούκαστλ

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ανανεωμένη Νιουκάστλ και αυτή την φορά ήρθε εντός έδρας απέναντι σε έναν δύσκολο αντίπαλο την Μπόρνμουθ με τελικό σκορ το 2-1. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με όμορφη κεφαλιά του Ρόντον στο 7ο λεπτό ενώ διπλασίασαν τα τέρματα τους με τον ίδιο παίκτη στο 40ο λεπτό. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 2-1 με τον Λερμά στο 49ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Ράφα Μπενίτεθ συνέχισε να παίζει το κυρίαρχο ποδόσφαιρο που έπαιζε στο πρώτο μέρος χωρίς όμως να φτάσει στην επίτευξη κάποιου τέρματος. Παρόλα αυτά πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης και πλέον βρίσκεται στην 15η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 9-15 και 9 βαθμούς.

Τραυματίες παραμένουν για ακόμα μία αγωνιστική οι Ντουμέτ (στόπερ), Λεζεουνέ (επιθετικός) και Στέρι (μέσος). Ο τελευταίος αναμένεται να επιστρέψει από την επόμενη αγωνιστική.