Μπέρνλι

Αν και προηγήθηκε με δύο γκολ η Μπέρνλι, εν τέλει «αυτοκτόνησε» με αποτέλεσμα να ηττηθεί στην έδρα της Σαουθάμπτον με 3-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 12ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γούντ ενώ δεκαέξι λεπτά αργότερα ο Βίντρα με όμορφο τελείωμα έδωσε «αέρα» δύο τερμάτων στην ομάδα του. Από εκεί και έπειτα ήρθε η «κατηφόρα» για την ομάδα του Ντάις που ισοφαρίστηκε πριν την λήξη του πρώτου μέρους και δέχθηκε την ανατροπή στο 66ο λεπτό. Πλέον, η «αρμάδα» του Άγγλου τεχνικού βρίσκεται στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 24-40 και 33 βαθμούς.

Αμφίβολος ο ημιβασικός Λονγκ (αμυντικός), σίγουρα εκτός οι Μπαρνς (επιθετικός), Πίετερς (αμυντικός) και Μπρέιντι (μέσος).

Νιούκαστλ

Για ακόμα ένα ματς παρέμεινε χωρίς νίκη η Νιουκάστλ η οποία ωστόσο κατάφερε να πάρει σημαντική εντός έδρας ισοπαλία με 2-2 απέναντι στην ποιοτική Τότεναμ. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο 28ο λεπτό με τον Ζοέλιντον, δεχόμενη ωστόσο την ανατροπή με δύο γκολ στο 30ο και 34ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μπρους πίεσε περισσότερο καταφέρνοντας να βρει την ισοφάριση στο 85ο λεπτό με τον Γουίλοκ, Σταθερά στη 17η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι «καρακάξες» με ρεκόρ 30-50 και 29 βαθμούς.

Όπως όλα δείχνουν ξανά διαθέσιμος να αγωνιστεί θα είναι ο Γουίλσον (επιθετικός). Σίγουρα εκτός οι σημαντικοί Χέιντεν (αμυντικός) και Σαρ (αμυντικός). Αμφίβολοι οι Κάρολ (επιθετικός), Φρέιζερ (μέσος) και Φερνάντεζ (αμυντικός).