Μπέρνλι

Έμεινε για 8ο παιχνίδι μακριά από τις νίκες η Μπέρνλι η οποία αυτή τη φορά έχασε με3-1 στην έδρα της εναντίον της Λίβερπουλ. Οι γηπεδούχοι έχασαν πολλές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο χωρίς όμως να μπορέσουν να πετύχουν κάποιο γκολ καθώς ο Άλισον ήταν εξαιρετικός για μία ακόμα αγωνιστική. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ντις μπόρεσε να προηγηθεί με σουτ του Κορκ στο 54ο λεπτό της αναμέτρησης. Η απάντηση της Λίβερπουλ όμως ήταν άμεση. Αρχικά ισοφάρισε στο 62ο λεπτό με σουτ του Μίλνερ και στην συνέχεια πήρε προβάδισμα με γκολ του Φιρμίνο μετά από ασίστ του Βαν Ντάικ στο 69ο λεπτό. Τον πίνακα τον σκόρερς συμπλήρωσε ο Σακίρι στο 91ο λεπτό. Η Μπέρνλι πλέον βρίσκεται στην 19η θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 14-32 και μόλις 9 βαθμούς.

Εκτός για μία ακόμα αγωνιστική οι Πόουπ (τερματοφύλακας) και Γουόρντ (μπακ).

Μπράιτον

Εμφατική νίκη για την Μπράιτον στην έδρα της εναντίον της Κρίσταλ Πάλας με 3-1. Οι «Γλάροι» άνοιξαν το σκορ με πέναλτι του Μάρει στο 24ο λεπτό. Στην συνέχεια έχασαν τον Ντάφι λόγω κόκκινης κάρτας αλλά αυτό δεν τους εμπόδισε να «τιμωρήσουν» την προβληματική άμυνα της Κρίσταλ Πάλας με τους Μπαλογκούν και Αντόν να σκοράρουν επίσης. Το δεύτερο ημίχρονο κύλησε χωρίς ιδιαιτέρες φάσεις με την Κρίσταλ Πάλας όμως να βρίσκει γκολ με πέναλτι του Μιλιβόγιεβιτς στο 81ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην 10η θέση της βαθμολογίας οι γηπεδούχοι με ρεκόρ 19-21 και 21 βαθμούς.

Απών ο Ντάφι (στόπερ) λόγω κόκκινης κάρτας ενώ αμφίβολος για μία ακόμα αγωνιστική είναι ο Τζαχάνμπακς (μέσος).