Μπέρνλι

Μετά από ένα σερί δύο συνεχόμενων νικών για την Μπέρνλι, η ομάδα του Ντάις δέχθηκε την ήττα, στην έδρα της Τσέλσι με 2-0. Αρκέστηκε στα αμυντικά της καθήκοντα, δεν απειλήσει καθόλου στην αναμέτρηση πραγματοποιώντας μόλις ένα σουτ σε όλη την διάρκεια του ματς. Δέχθηκε ασφυχτική πίεση που επέφερε και από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο από τους «μπλε». Πλέον, η ομάδα του Άγγλου τεχνικού βρίσκεται στη 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 13-26 και 22 βαθμούς σε 20 αγωνιστικές.

Επιστρέφει πιθανότατα ο Τέιλορ (αμυντικός), αμφίβολοι οι σημαντικοί Μπαρνς (επιθετικός), Γούντ (επιθετικός) και Μπράουνχιλ (μέσος).

Μάντσεστερ Σίτι

Νίκη ουσίας και όχι εντυπωσιασμού για την Μάντσεστερ Σίτι, εντός έδρας με 1-0 απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος της αναμέτρηση ο Ζεζούς από κοντινή απόσταση στο 9ο λεπτό και αφότου ο Τόρες είχε κάνει εξαιρετική ατομική ενέργεια δίνοντας του ασίστ. Είχε ευκαιρίες και για άλλα τέρματα η ομάδα του Πεπ που είχε την κατοχή απειλούμενη ελάχιστα από τον αντίπαλο. Σταθερά στη 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα οι «πολίτες» με ρεκόρ 37-13 και 44 βαθμούς, με ματς λιγότερο.

Εκτός οι σημαντικοί Αγκουέρο (επιθετικός), Ντε Μπρούινε (μέσος) και Ακέ (αμυντικός).