Μπέρνλι

Η Μπέρνλι δεν έδειξε να νοιάζεται ιδιαίτερα για την αναμέτρηση με αποτέλεσμα να δεχθεί εντός έδρας ήττα με 4-0 από την Λιντς. Δέχθηκε τρία γκολ στο δεύτερο μέρος παίζοντας τραγική άμυνα, δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού να απειλήσει. Αρκέστηκε κυρίως σε έναν παθητικό ρόλο η ομάδα του Ντάις η οποία εξακολουθεί να βρίσκεται στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 33-51 και 39 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι Πόουπ (τερματοφύλακας) και Στέφενς (μέσος). Σίγουρα εκτός οι Μπάρντσλει (αμυντικός), Μπρέιντι (μέσος) και Λονγκ (αμυντικός).

Λίβερπουλ

Απίστευτο ματς έγινε στην έδρα της Γουέστ Μπρομ όπου και η Λίβερπουλ έφυγε νικήτρια με 2-1. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση με όμορφο σουτ του Σαλάχ στο 33ο λεπτό. Στη συνέχεια, η ομάδα του Κλοπ συνέχισε να πιέζει και βρήκε το γκολ με πολύ όμορφη κεφαλιά του τερματοφύλακα Άλιστον στο 95ο λεπτό έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Άαρνολντ. Διατηρεί ελπίδες για να βρεθεί στην πρώτη τετράδα η Λίβερπουλ που θα της δώσει και θέση για τους ομίλους του Champions League.

Για ακόμα μία αγωνιστική τα προβλήματα της Λίβερπουλ εξακολουθούν να είναι πολλά. Συγκεκριμένα, θα λείψουν οι Ντέιβις (αμυντικός), Γκόμεζ (αμυντικός), Χέντερσον (μέσος), Γιότα (επιθετικός), Κάμπακ (αμυντικός), Φαν Ντάικ (αμυντικός) και Μάτιπ (αμυντικός). Αμφίβολοι οι Μίλνερ (μέσος) και Κειτά (μέσος).