Μπέρνλι

Δίχως να αφήσει καλές εντυπώσεις, η Μπέρνλι ηττήθηκε με 2-0 στην έδρα της Λίβερπουλ. Δεν είχε σε κανένα σημείο του παιχνιδιού την κατοχή ή τις ευκαιρίες, δέχθηκε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο δίχως να δείξει αντίδραση. Πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ  Καπ για την ομάδα του Ντάις, στα πέναλτι με 4-3, απέναντι στη Νιουκάστλ σε ένα ματς όπου και πάλι δεν πήρε πρωτοβουλίες. Στα μεταγραφικά, η Μπέρνλι βρίσκεται ένα βήμα πριν την απόκτηση του Κορνέτ (μπακ) από την Λυών έναντι 15 εκατομμυρίων λιρών.

Αμφίβολοι οι Βίντρα (επιθετικός) και Γουέστγουντ (μέσος), εκτός οι Λονγκ (αμυντικός) και Στέφενς (μέσος).

Λίντς

Ισόπαλη με 2-2 αναδείχθηκε η Λιντς, εντός έδρας απέναντι στην Έβρετον. Βρέθηκε δις πίσω στο σκορ, κατάφερε να φτάσει ισάριθμες φορές στην ισοφάριση με τους Κλιχ και Ραφίνια στο 41ο και 72ο λεπτό. Η ομάδα του Μπιέλσα κατάφερε επίσης να πάρει την πρόκριση για την επόμενη φάση του Λιγκ Καπ νικώντας την αδύναμη Κρου με 3-0. Εύκολο έργο είχαν οι γηπεδούχοι με τους Φίλιπς και Χάρισον να καθορίζουν το τελικό σκορ.