Μπέρνλι

Κακή εμφάνιση για τη Μπέρνλι που δέχθηκε ήττα στην έδρα της Τότεναμ με 4-0. Δεν έκλεισε σωστά τους αμυντικούς της χώρους με αποτέλεσμα να δεχθεί τρία γκολ στο ημίωρο του αγώνα. Στο δεύτερο μέρος και πάλι δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση με τον Μπέιλ να διαμορφώνει το τελικό σκορ από το 55ο λεπτό της αναμέτρησης. Πλέον, η ομάδα του Ντάις βρίσκεται στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-34 και 28 βαθμούς, στο +5 από τις θέσεις που οδηγούν στον υποβιβασμό από την κατηγορία

Σίγουρα εκτός οι σημαντικοί Μπαρνς (επιθετικός) και Γκούτνμουνσον (μέσος), αμφίβολοι οι σημαντικοί Μπρέιντι (μέσος) και Πίετερς (αμυντικός).

Λέστερ

Αν και προηγήθηκε στην αναμέτρηση, η Λέστερ δέχθηκε εντός έδρας ήττα με 3-1 από την Άρσεναλ. Το σκορ στον αγώνα άνοιξε με όμορφη ενέργεια ο Τίλεμανς ωστόσο οι φιλοξενούμενοι έκαναν ανατροπή του σκηνικού πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με τους Λουίζ και Λακαζέτ. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ρότζερς δεν κατάφερε να δημιουργήσει πολλές επικίνδυνες καταστάσεις με αποτέλεσμα να δεχθεί και τρίτο γκολ. Δείχνουν σημάδια κόπωσης οι «αλεπούδες» στα τελευταία ματς με αποτέλεσμα να δέχονται εύκολα γκολ. Παρόλα αυτά, παραμένουν σταθερά στη 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 45-30, έχοντας 49 βαθμούς.

Τραυματίστηκε σοβαρά και θα απουσιάσει ο βασικός Μπαρνς (μέσος), σταθερά εκτός παραμένουν οι Φοφανά (αμυντικός), Τζάστιν (μπακ), Μάντισον (μέσος), Μόργκαν (αμυντικός), Πέρεζ (επιθετικός) και Πράετ (μέσος).