Μπέρνλι

Άλλη μία εμφατική νίκη με το ίδιο σκορ (3-0) κατάφερε να πάρει η Μπέρνλι, στην έδρα της Γουότφορντ. Καταπληκτικό ποδόσφαιρο από τους φιλοξενούμενους, έκαναν «σεφτέ» στο δεύτερο μέρος με τον Γούντ να ανοίγει το σκορ στο 53ο λεπτό. Στην συνέχεια την «σκυτάλη» πήραν οι Μπαρνς και Ταρκόφσκι οι οποίοι καθόρισαν και το τελικό σκορ στην αναμέτρηση, ο πρώτος με πέναλτι, ο δεύτερος με όμορφο σουτ μέσα στην περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ. Πλέον η ομάδα του Ντάις βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 20-18 και 18 βαθμούς.

Γκούντμουνσον (μέσος) και Ντρινκγουότερ (μέσος) συνεχίζουν εκτός καθώς και ο σημαντικός ΓουέστΓουντ (μέσος) ο οποίος συμπλήρωσε κάρτες.

Κρύσταλ Πάλας

Το πάλεψε ωστόσο ο αντίπαλος ήταν ανώτερος στον αγωνιστικό χώρο και εν τέλει η Κρίσταλ Πάλας δίκαια έχασε με 2-1, εντός έδρας με αντίπαλο την Λίβερπουλ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο μέρος ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μετά από υπόδειξη VAR και επιθετικό φάουλ. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν γκολ στο 49ο λεπτό με τον Ζαχά να ισοφαρίζει στο 82ο και τον Φιρμίνο να σκοράρει τρία λεπτά αργότερα στερώντας από την ομάδα του Χότζον τον βαθμό της ισοπαλίας. Σταθερά στην 13η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 11-18 και 15 βαθμούς.

Σημαντική θεωρείται η απουσία του Γουάρντ (μπακ) που αναμένεται να λείψει για λίγες εμδομάδες.