Μπέρνλι

Σίγουρα άξιζε περισσότερα η Μπέρνλι η οποία εν τέλει αναδείχθηκε ισόπαλη με 1-1, εντός έδρας κόντρα στην Φούλαμ. Πραγματοποίησε πολύ καλό πρώτο μέρος όπου και έχασε πολλές ευκαιρίες δίχως όμως να βρει το γκολ που θα της έδινε το προβάδισμα. Κόντρα στην ροή του αγώνα βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Άινα στο 49ο λεπτό ωστόσο η απάντηση ήταν άμεση με τον Μπαρνς στο 52ο λεπτό. Από εκεί και έπειτα δεν είχαμε ουσιαστικές φάσεις με την ομάδα του Ντάις να βρίσκεται πλέον στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 18-30 και 27 βαθμούς.

Οριστικά εκτός ο ημιβασικός Γκούντμουνσον (μέσος), αμφίβολοι οι σημαντικοί Μπρέιντι (μέσος), Πίετερς (μέσος), Γούντ (επιθετικός), Βίντρα (επιθετικός) και Στέφενς (μέσος)

Γουεστ Μπρομ

Πολύ σημαντική ισοπαλία στη «μάχη» για παραμονή στην κατηγορία κατάφερε να πετύχει η Γουέστ Μπρομ, με 1-1 εντός έδρας κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ευτύχησε να ανοίξει το σκορ με ένα αμφισβητούμενο γκολ του Ντιάνιε στο 2ο λεπτό καθώς πολλοί υποστηρίζουν ότι ο Σενεγαλέζος έχει κάνει επιθετικό φάουλ. Από εκεί και έπειτα, η ομάδα του Άλαρνταϊς ισοφαρίστηκε στο τέλος του πρώτου μέρους, απειλήθηκε αλλά και δημιούργησε επικίνδυνες φάσεις χωρίς όμως να πετύχει ή να δεχθεί κάποιο τέρμα. Παρέμεινε στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-55 και 13 βαθμούς.

Σίγουρα εκτός ο σημαντικός Γκιμς (αμυντικός), αμφίβολοι οι βασικοί τα τελευταία ματς Πέλτιερ (αμυντικός) και Σνόντγκρας (μέσος).