Μπέρνλι

Συνέχισε την πτωτική της πορεία η Μπέρνλι. Αυτή την φορά δέχθηκε ντροπιαστική εντός έδρας ήττα από την Έβερτον με 5-1. Πάμπολλα τα αμυντικά κενά για τους γηπεδούχους οι οποίοι δέχθηκαν τρία γκολ στα πρώτα 22 λεπτά της αναμέτρησης. Το γκολ του Γκίμπσον στο 37ο λεπτό δεν αποσκόπησε πουθενά αφού δεν ήταν το έναυσμα για αντεπίθεση αλλά μάλλον η συνέχεια της κακής εμφάνισης. Σε πολύ δύσκολη θέση πλέον ο Ντάις που βλέπει την ομάδα του να «κατρακυλάει» στην βαθμολογία και πλέον να βρίσκεται στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 17-41 και μόλις 12 βαθμούς.

Θα λείψουν για ακόμα μία αγωνιστική οι Λένον (μέσος) και Γουάρντ (αμυντικός).

Γουέστ Χαμ

Σημαντική νίκη για την Γούεστ Χαμ, στην έδρα της Σαουθάμπτον με 2-1. Το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης κύλησε δίχως φάσεις. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι κατάφεραν αρχικά να πάρουν το προβάδισμα στο 50ο λεπτό με γκολ του Ρέντμοντ, όμως ο Φελίπε Άντερσον δεν είχε πει την τελευταία κουβέντα. Σκόραρε δύο γκολ σε διάστημα έξι λεπτών χαρίζοντας αυτή την τεράστια νίκη στους φιλοξενούμενους. Πλέον τα «Σφυριά» βρίσκονται στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 27-28 και 27 βαθμούς.

Επιστρέφει ο Αρναούτοβιτς (φορ), συνεχίζουν εκτός οι Σάντσεζ (στόπερ), Γιαρμολένκο (επιθετικός), Γουίλσιρ (μέσος), Ρέιντ (στόπερ) και Λανζίνι (μέσος). Νέο πρόβλημα τραυματισμού αυτό του Μπαλμπουενά (στόπερ).