Μπέρνλι

Αν και το πάλεψε, η Μπέρνλι δεν κατάφερε τελικά να κερδίσει τίποτα με αποτέλεσμα να φύγει ηττημένη από την έδρα της Άρσεναλ με 3-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση, απείλησαν κυρίως στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αλλά μετά το γκολ του Ομπαμεγιάνγκ κλείστηκαν στην άμυνα με αποτέλεσμα μόνο να δέχονται φάσεις χωρίς να δημιουργούν. Το γκολ του Μπάρνς στο 63ο λεπτό έδωσε κάποιες ελπίδες για τον βαθμό της ισοπαλίας αλλά το γκολ του Ιγουόμπι στο 91ο λεπτό της αναμέτρησης χάρισε την νίκη στους γηπεδούχους. Στην 18η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Ντάις με ρεκόρ 16-36 και μόλις 12 βαθμούς.

Εκτός λόγω τραυματισμού οι Λένον (μέσος) και Γουάρντ (μπακ).

Έβερτον

Κάκιστη εμφάνιση από τον Έβερτον και ταπεινωτική εντός έδρας ήττα από την Τότεναμ με 6-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στην αναμέτρηση με τον Γουόλκοτ στο 21ο λεπτό με την συνέχεια όμως να ανήκει ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά αμυντικά κενά των «Ζαχαρωτών». Είναι εμφανής η έλλειψη ενός ηγέτη στην άμυνα της Έβερτον. Δύσκολη πλέον η θέση του Σίλβα στον πάγκο των φιλοξενούμενων. Πλέον η ομάδα από το Μερσεϊσαϊντ έπεσε στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 26-28 και 24 βαθμούς.