Μπέρνλι

Τεράστια πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου με 3-0 κατάφερε να πανηγυρίσει η Μπέρνλι, στην έδρα της Φούλαμ. Ήταν κυρίαρχη στην αναμέτρηση, δίκαια επικράτησε. Στα του πρωταθλήματος, η ομάδα του Ντάις έκανε την μεγάλη έλπηξη σπάζοντας το αήττητο του «Άνφιλντ», παίρνοντας τους τρεις βαθμούς με 1-0 απέναντι στην Λίβερπουλ. Σκόρερ του μοναδικού τέρματος του αγώνα ο Μπαρνς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 83ο λεπτό, πλέον η «αρμάδα» του Άγγλου προπονητή βρίσκεται στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 10-22 και έχοντας 19 βαθμούς.

Αμφίβολοι οι σημαντικοί Μπρέιντι (αμυντικός) και Τέιλορ (αμυντικός).

Αστον Βίλα

Επιτέλους νίκη για την Άστον Βίλα με 2-0, εντός έδρας απέναντι στην Νιουκάστλ. Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε μόλις στο 13ο λεπτό ο Γουότκινς ενώ ο Τραορέ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του στο 42ο λεπτό. Στο δεύτερο ημίχρονο οι «χωριάτες» θα λέγαμε ότι κάνανε διαχείριση του υπάρχοντος σκορ δίχως να απειλήσουν ολοκληρωτικά ή να δεχθούν επικίνδυνες καταστάσεις. Ανέβηκαν στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 31-18 και 29 βαθμούς.   Στα μεταγραφικά, αποκτήθηκε ο Σανσόν από την Μαρσέιγ  έναντι 14 εκατομμυρίων λιρών.

Επιστρέφει ο σημαντικός ΜακΓκίν (μέσος), σταθερά εκτός οι μακροχρόνιοι Χάουζ (αμυντικός) και Γουέσλει (επιθετικός).