Μπέρνλι

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Μπέρνλι, εντός έδρας κόντρα στη ποιοτική Λέστερ. Στο 4ο λεπτό ο Βίντρα εκμεταλλεύτηκε το λάθος της άμυνας των φιλοξενούμενων ανοίγοντας το σκορ με πολύ όμορφο σουτ. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι απειλήθηκαν ιδιαίτερα με την ισοφάριση να έρχεται στο 34ο λεπτό με τον Ιχεανάτσο. Στο δεύτερο μέρος, και πιο συγκεκριμένα στο 48ο λεπτό ο Γούντ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ξαναδώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με το σκορ με την ομάδα του να έχει επίσης δοκάρι στο 66ο. Πλέον, η «αρμάδα» του Ντάις βρίσκεται στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 19-35 και 29 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Μπαρνς (επιθετικός), Πίετερς (αμυντικός) και Γκούντμουνσον (μέσος), αμφίβολος ο Μπρέιντι (μέσος).

Άρσεναλ

Πολύ σημαντική νίκη με 3-1 κατάφερε να πάρει η Άρσεναλ, στην έδρα της Λέστερ. Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 6ο λεπτό, κατάφερε να κάνει την ανατροπή με τους Λουίζ και Λακαζέτ στο 39ο και 47 λεπτό. Στα του δεύτερου ημιχρόνου, η ομάδα του Αρτέτα ήταν και πάλι κυρίαρχη στον αγωνιστικό χώρο με τον Πεπέ να καθορίζει το τελικό σκορ του αγώνα, από κοντινή απόσταση στο 52ο λεπτό. Πλέον, οι «κανονιέρηδες» βρίσκονται στη 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 34-27 και 37 βαθμούς, 7 πόντους πίσω από τις θέσεις που οδηγούν στο Γιουρόπα Λιγκ την επόμενη αγωνιστική περίοδο.

Αμφίβολοι οι Σμιθ Ρόου (μέσος) και Ρούναρσον (τερματοφύλακας).