Μπενφίκα

Ισόπαλη με 0-0 αναδείχθηκε η Μπενφίκα, εντός έδρας με αντίπαλο την Γκιμαράες για τον θεσμό του Λιγκ Καπ. Για τον θεσμό του πρωταθλήματος, η ομάδα του Λάγκε αναδείχθηκε νικήτρια με 2-1 στην έδρα της Μορεϊρένσε, ανατρέποντας το σκορ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τα γκολ των Σίλβα στο 85ο και Σεφέροβιτς στο 91ο λεπτό του αγώνα. Πλέον οι γηπεδούχοι βρίσκονται στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 15-3 και 15 βαθμούς.

Δεν υπήρξε κάποιο καινούργιο πρόβλημα τραυματισμού πέρα των μακροχρόνιων και το πρόβλημα του βασικού Φλορεντίνο (μέσος).

Σετούμπαλ

Για τέταρτη συνεχόμενη αγωνιστική παρέμεινε αήττητη η Σετουμπάλ. Αυτή την φορά ήρθε ισόπαλη, εντός έδρας απέναντι στην Πορτιμονένσε χωρίς οι δύο ομάδες να καταφέρουν να πετύχουν κάποιο γκολ σε μία άκρως ισορροπημένη αναμέτρηση. Η ομάδα του Μέντες πλέον βρίσκεται στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 1-4 και 7 βαθμούς.

Εκτός συνεχίζει ο αναπληρωματικός Πεντρόσα (μέσος).