Μπενφίκα

Τρίτη συνεχόμενη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις κατάφερε να πάρει η Μπενφίκα, στην έδρα της Τοντέλα με το «αγχωτικό» 1-0. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης με όμορφο σουτ του Φέρο καταφέρνοντας να κρατήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκεται η ομάδα του Λάγκε με ρεκόρ 17-3 και 21 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Ράφα (μέσος) και Ραούλ Ντε Τόμας  (μέσος).

Πορτιμονένσε

Ισόπαλη με 1-1 αναδείχθηκε η Πορτιμονένσε στην έδρα της Ζιλ Βιθέντε. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο καταφέρνοντας να προηγηθούν με γκολ του Μπόα στο 40ο λεπτό δεχόμενοι ωστόσο από ανύποπτη φάση το γκολ έξι λεπτά αργότερα. Το δεύτερο μέρος κύλησε χωρίς ιδιαίτερα καλές φάσεις για τις δύο ομάδες, η ομάδα του Φόλα βρίσκεται πλέον στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 6-10 και 6 βαθμούς.

Εκτός οι σημαντικοί Ταβάρες (μέσος) και Ενρίκε (μέσος).