Μπενφίκα

Ισοπαλία «ταφόπλακα» στα όνειρα για πρώτη θέση ήταν η συγκεκριμένη στην έδρα της Φαμαλικάο για την Μπενφίκα, με την αναμέτρηση να λήγει 1-1. Οι φιλοξενούμενοι αρχικά άνοιξαν το σκορ με τον Πίτσι στο 37ο λεπτό, δημιούργησαν αρκετές φάσεις με τον Γκούγκα ωστόσο να ισοφαρίζει στο 84ο λεπτό. Σταθερά στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα βρίσκονται οι «αετοί» με ρεκόρ 63-25 και 68 βαθμούς.

Σταθερά εκτός οι σημαντικοί Γκριμάλδο (αμυντικός) και Τάαραμπτ (μέσος).

Γκιμαράες

Μετά από δύο σερί νίκες, η Γκιμαράες δέχθηκε την ήττα με 2-1 εντός έδρας κόντρα στην Ζιλ Βιθέντε. Η ομάδα Βιειρά μπορεί να άνοιξε το σκορ στο 63ο λεπτό ωστόσο μία συνεχόμενη αντεπίθεση των φιλοξενούμενων έφερε δύο γκολ στα τελευταία δέκα λεπτά της αναμέτρησης. Πλέον, η ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού βρίσκεται στην 7η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 50-34 και 46 βαθμούς.

Δεν υπάρχουν προβλήματα τραυματισμών ή γενικότερα απουσίες στο «στρατόπεδο» των φιλοξενούμενων.