Μπενφίκα

Εξαιρετική ήταν η Μπενφίκα στην εντός έδρας αναμέτρηση απέναντι στην Ζενίτ παίρνοντας εμφατική νίκη με 3-0 απέναντι στην Ζενίτ και παράλληλα το «εισιτήριο» για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ. Στα του πρωταθλήματος, πήρε τους τρεις βαθμούς χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα στην έδρα της Μποαβίστα με 4-1. Πλέον η ομάδα του Λάγκε βρίσκεται στην 1η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 33-5 και 36 βαθμούς.

Σημαντική η απουσία του Ράφα (επιθετικός) δεν επηρεάζουν αυτές των Ταβάρες (αμυντικός), Σβιλάρ (μέσος) και Αντρέ Γκόμεζ (αμυντικός).

Φαμαλικάο

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα δέχθηκε η Φαμαλικάο, εντός έδρας απέναντι στην Τοντέλα με 3-2. Οι γηπεδούχοι βρέθηκαν από πολύ νωρίς στην αναμέτρηση «με την πλάτη στον τοίχο» καθώς στο 19ο λεπτό βρίσκονταν ήδη με δύο γκολ πίσω. Στην συνέχεια πίεσαν, έφτασαν στην ισοφάριση αλλά και πάλι «πλήρωσαν» τα αμυντικά τους κενά με γκολ του Μουρίγιο στο 98ο λεπτό. Σταθερά παραμένει στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα η ομάδα του Σούσα με ρεκόρ 26-21 και 24 βαθμούς.

Συνεχίζουν εκτός οι Πατρίκ (μέσος) και Λιόν (μέσος).