Μπελενένσες

Ήττα που αφήνει πολλά παράπονα δέχθηκε η Μπελενένσες, εντός έδρας από την Σπόρτινγκ με 3-1. Οι γηπεδούχοι ήταν έξαλλοι με την διαιτησία του αγώνα απειλώντας μάλιστα να μην βγουν να παίξουν στο δεύτερο μέρος. Σκόραρε στο 9ο λεπτό ο Λίσα ωστόσο η ομάδα του δέχθηκε την ανατροπή. Η «αρμάδα» του Πετίτ βρίσκεται πλέον στην 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 24-44 και 30 βαθμούς.

Εκτός παραμένουν οι σημαντικοί Άκας (αμυντικός), Ριμπέιρο (αμυντικός), Σίλβα (αμυντικός) καθώς και ο αναπληρωματικός Βαρέλα (αμυντικός).

Τοντέλα

Δεύτερη συνεχόμενη ήττα δέχθηκε η Τοντέλα, αυτή την φορά εντός έδρας με 3-1 από την Πάκος Φερέιρα. Οι γηπεδούχοι δεν έδειξαν καλή εικόνα στον αγωνιστικό χώρο για ακόμα μία φορά, το μόνο που κατάφεραν ήταν να διαμορφώσουν το τελικό σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πέδρο στο 88ο λεπτό της αναμέτρησης. Πλέον η ομάδα του Γκονζάλεζ βρίσκεται στην 16η θέση του βαθμολογικού πίνακα με ρεκόρ 23-35 και 29 βαθμούς.

Αμφίβολος ο σημαντικός Μουφί (αμυντικός).